POWER & DUTIES OF DIFFERENT EMPLOYEES AND STAFF

 

Sl No

Designation

Name

Duties Allotted

1

Municipal Commissioner

Trilochan Majhi

DDO & overall charges of Municipal Corporation

2

Deputy Commissioner

Sudhansu Kumar Bhoi

Assist to Municipal Commissioner , 1st Appellate authority under RTI ,Registrar Marriage

3

Municipal Engineer

Basanta Kumar Padhy

In Charge of Work Section

4

Accounts Officer

Nilam Prakash Kujur

In charge of Accounts Section

5

Health Officer

Dr Mahendra Nanda

In charge of Health Sanitation, Registrar, Birth & Death

6

Asst. Executive Engineer

Bipin Bihari Mohanty

Assist to Municipal Engineer

7

Community Organizer

Aparna Padhee

UBS Section

8

Community Organizer

Sambit Pradhan

PIO  & Social Welfare

9

Head Asst.

Kishore Behera

Supervision of all section

10

Head Asst.

Goutam Nayak

Supervision of all section

11

Tax Daroga

Manmatha Kumar Dash

In charge of Tax Section

12

Junior Asst.

Rajesh Kumar Mishra

Health Establishment

13

Junior Asst.

Pradeep Padhee

Cashier,  Cash Section

14

Junior Asst.

Gunaranjan Salima

DA,Council, Election

15

Junior Asst.

Ganesh Naik

DA,Bill ,Audit

16

Junior Asst.

Kailash Chandra Panda

DA, Engineering Section

17

Junior Asst.

Sunil Kumar Tudu

Health Store

18

Junior Asst.

Lina Sahu

DA, General Establishment

19

Junior Asst.

Gopal Barik

DA, Pension

20

Accountant

Niladrinath Rath

Accounts

21

Junior Asst.

Susen Purohit

DA,UBS & Social Welfare

22

Light Inspector

Swarup Kumar Pattnaik

Light Section

23

Steno

Minati Panda

Steno , Municipal Commissioner

24

Asst. Engineer(BRGF)

Pranabananda Sahu

Assist to Municipal Engineer

24

Junior Engineer

Debasish Prusty

Prepare Estimates and Engineer-in-charge of allotted developmental works

25

Junior Engineer

Simanchal Dash

Prepare Estimates and Engineer-in-charge of allotted developmental works

26

Junior Engineer

Padmini Meher

Prepare Estimates and Engineer-in-charge of allotted developmental works

27

Junior Engineer

Sanjib Toppo

Prepare Estimates and Engineer-in-charge of allotted developmental works

28

Junior Engineer

Bimal Kumar Mishra

Prepare Estimates and Engineer-in-charge of allotted developmental works

29

Junior Engineer

Narendra Sahu

Prepare Estimates and Engineer-in-charge of allotted developmental works

30

Junior Engineer

Bikramaditya Mahapatra

Prepare Estimates and Engineer-in-charge of allotted developmental works

31

Sr. Draftsman

Ishwar Ch. Pradhan

Survey, Drawing valuation of holdings etc.

32

Jr. Architect

Aratilata Swain

Assist to Work Section

33

Tax Collector

Laxminarayan Nanda

DA, Engineering Section

34

Tax Collector

Manjulata Mohattam

Office Tax Collector, DA Mutation

35

Tax Collector

Nityanand Pati

Collection of Holding Tax

35

Tax Collector

Bibhuti Bhusan Mishra

Collection of Holding Tax

36

Tax Collector

Pramod Chand

Collection of Holding Tax

37

Tax Collector

Ashok Kumar Babu

Collection of Holding Tax

38

Tax Collector

Sukanta  Sahu

Collection of Holding Tax ,Asst. PIO

39

Tax Collector

Kailash Chandra Panda

Collection of Holding Tax

40

Tax Collector

Gobinda Das

Collection of Holding Tax

41

Tax Collector

Nabin Kishore Panda

Collection of Holding Tax

42

Tax Collector

Kishore Kumar Pati

Collection of Holding Tax

43

Tax Collector

Kapileswar Samal

In charge Market Inspector

44

Tax Collector

Bijay Kumar Singh

Asst Market Inspector

45

Tax Collector

Raghunath Sahu

AHCC, Sadar Mahuri